  • CDR34BP103AKUS
CDR34BP103AKUS
advertisement
Manufacturer No:
CDR34BP103AKUS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR34BP103AKUS
Package:
1812
Purchasing and Inquiry
CDR34BP103AKUS Overview
Temperature coefficient = 30ppm/Cel ppm/°C.A 1812 case contains the product.This electrical part operates from a voltage - Rated DC of 50V.
CDR34BP103AKUS Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
CDR34BP103AKUS Applications
There are a lot of KEMET CDR34BP103AKUS applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR34BP103AKUS
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1812
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    3.2mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    4.5mm
  • Width
    3.2mm
  • Thickness
    1.5mm