  • CDR34BP682AFWR
CDR34BP682AFWR
advertisement
Manufacturer No:
CDR34BP682AFWR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR34BP682AFWR
Package:
Datasheet:
CDR34BP682AFWR
Purchasing and Inquiry
CDR34BP682AFWR Overview
In terms of temperature coefficient, it is 30ppm/Cel ppm/°C.Temperatures as low as 125°C can be supplied for its operation.Rated DC is 50V for this electrical part.
CDR34BP682AFWR Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
CDR34BP682AFWR Applications
There are a lot of KEMET CDR34BP682AFWR applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR34BP682AFWR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Packing Method
    BULK
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1812
  • Length
    4.5mm
  • Width
    3.2mm
  • Thickness
    1.5mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8nF
  • Voltage - Rated DC
    50V