  • CDR34BX124AKWS
CDR34BX124AKWS
advertisement
Manufacturer No:
CDR34BX124AKWS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR34BX124AKWS
Package:
1812
Datasheet:
CDR34BX124AKWS
Purchasing and Inquiry
CDR34BX124AKWS Overview
In terms of temperature coefficient, it is 15% ppm/°C.A case of 1812 is used to package the product.Rated DC of 50V is the voltage at which this electrical part operates.
CDR34BX124AKWS Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CDR34BX124AKWS Applications
There are a lot of KEMET CDR34BX124AKWS applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR34BX124AKWS
  • Package / Case
    1812
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    120nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    3.2mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    4.5mm
  • Width
    3.2mm
  • Thickness
    1.5mm