  • CDR35BP103BKWM
CDR35BP103BKWM
advertisement
Manufacturer No:
CDR35BP103BKWM
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR35BP103BKWM
Package:
1825
Purchasing and Inquiry
CDR35BP103BKWM Overview
30ppm/Cel ppm/°C is the temperature coefficient.There is a case 1825 that contains the product.Rated DC of 100V is the voltage at which this electrical part operates.
CDR35BP103BKWM Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
CDR35BP103BKWM Applications
There are a lot of KEMET CDR35BP103BKWM applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR35BP103BKWM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1825
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    6.4mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    4.5mm
  • Width
    6.4mm
  • Thickness
    1.5mm