  • CDR35BX683BKUR
CDR35BX683BKUR
advertisement
Manufacturer No:
CDR35BX683BKUR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR35BX683BKUR
Package:
1825
Purchasing and Inquiry
CDR35BX683BKUR Overview
15% ppm/°C is the temperature coefficient.In a 1825 case, the product is packaged.The voltage rated for this electrical part is 100V.
CDR35BX683BKUR Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CDR35BX683BKUR Applications
There are a lot of KEMET CDR35BX683BKUR applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR35BX683BKUR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Series
    C(SIZE)N
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    68nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    6.4mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    X7R
  • Length
    4.5mm
  • Width
    6.4mm
  • Thickness
    1.5mm