  • CGA1A2X7R1H471K030BA
CGA1A2X7R1H471K030BA
advertisement
Manufacturer No:
CGA1A2X7R1H471K030BA
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CGA1A2X7R1H471K030BA
Package:
0201 (0603 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA1A2X7R1H471K030BA Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
CGA1A2X7R1H471K030BA Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CGA1A2X7R1H471K030BA Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA1A2X7R1H471K030BA applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CGA1A2X7R1H471K030BA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Weight
    170.097139μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    CGA
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    300μm
  • Length
    0.6mm
  • Width
    0.3mm
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm