  • CGA2B3X7R1H153K050BB
CGA2B3X7R1H153K050BB
advertisement
Manufacturer No:
CGA2B3X7R1H153K050BB
HK JDW NO:
769-CGA2B3X7R1H153K050BB
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA2B3X7R1H153K050BB Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
CGA2B3X7R1H153K050BB Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CGA2B3X7R1H153K050BB Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA2B3X7R1H153K050BB applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CGA2B3X7R1H153K050BB
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
    500μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm