  • CGJ2B2X7R1C332K050BA
CGJ2B2X7R1C332K050BA
advertisement
Manufacturer No:
CGJ2B2X7R1C332K050BA
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CGJ2B2X7R1C332K050BA
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGJ2B2X7R1C332K050BA Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.Ceramic capacitor runs on voltage of 16V - Rated DC.
CGJ2B2X7R1C332K050BA Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
CGJ2B2X7R1C332K050BA Applications
There are a lot of TDK Corporation CGJ2B2X7R1C332K050BA applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CGJ2B2X7R1C332K050BA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Series
    CGJ
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    3300pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm