  • CK05BX102K
CK05BX102K
advertisement
Manufacturer No:
CK05BX102K
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CK05BX102K
Package:
Molded
Purchasing and Inquiry
CK05BX102K Overview
Temperature coefficient is 15% ppm/°C.Packaging consists of a Molded case.Rated DC of 200V is the voltage at which this electrical part operates.
CK05BX102K Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CK05BX102K Applications
There are a lot of KEMET CK05BX102K applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CK05BX102K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1998
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Depth
    2.29mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-C-11015/18
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Insulation Resistance
    100GOhm
  • Lead Diameter
    635 μm
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.83mm
  • Width
    2.29mm
  • Thickness
    2.29mm