  • CK05BX561K
CK05BX561K
advertisement
Manufacturer No:
CK05BX561K
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CK05BX561K
Package:
Molded
Purchasing and Inquiry
CK05BX561K Overview
There is no temperature coefficient for it.In a Molded case, the product is packaged.This electrical part operates from a voltage - Rated DC of 200V.
CK05BX561K Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CK05BX561K Applications
There are a lot of KEMET CK05BX561K applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CK05BX561K
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Molded
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
    2
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • HTS Code
  • Capacitance
    560pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-C-11015/18
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Size Code
    1909
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.83mm
  • Width
    2.29mm