  • CK05BX562K
CK05BX562K
advertisement
Manufacturer No:
CK05BX562K
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CK05BX562K
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
CK05BX562K Overview
CK05BX562K Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CK05BX562K Applications
There are a lot of KEMET CK05BX562K applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CK05BX562K
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    5.6nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Diameter
    635 μm
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.83mm
  • Width
    2.29mm