  • CKCL22X7R2A103M085AK
CKCL22X7R2A103M085AK
advertisement
Manufacturer No:
CKCL22X7R2A103M085AK
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CKCL22X7R2A103M085AK
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
CKCL22X7R2A103M085AK Overview
In the seated position, the maximum height reaches 0.033 0.85mm.It operates with the size / dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Its rated (DC) voltage is 100V.- rated voltage of the chip is 100V volts.Having a coefficient of X7R, it is at room temperature.The product is packaged in a 0805 (2012 Metric) case.There is no terminal pitch on this part.
CKCL22X7R2A103M085AK Features
the maximal height is 0.033 0.85mm
with the size / dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
a rated (DC) voltage of 100V
a voltage rating of 100V volts
A temperature coefficient of X7R
a 1mm terminal pitch
CKCL22X7R2A103M085AK Applications
There are a lot of TDK Corporation CKCL22X7R2A103M085AK applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CKCL22X7R2A103M085AK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Series
    CKC
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    Wraparound
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    10000pF
  • Number of Functions
    2
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    ARRAY/NETWORK CAPACITOR
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    2
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.85mm