  • CY7C68001-56PVXCT
CY7C68001-56PVXCT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C68001-56PVXCT
HK JDW NO:
217-CY7C68001-56PVXCT
Package:
56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
CY7C68001-56PVXCT
Description:
3V~3.6V CMOS USB 2.0 Parallel Controllers Interface ICs DUAL CY7C68001 56 Pins Controller 0.635mm 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
CY7C68001-56PVXCT Overview
56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) contains it. This product is easy to carry due to its Tape & Reel (TR)-shaped packaging. The temperature should be regulated to 0°C~70°C for reliable operation. The device should work as long as it is powered by a 3V~3.6VV power source. In it, there are terminations that end in 56. When 3.3V is used as the supply voltage, high efficiency can be achieved. A CY7C68001 number belongs to the family of numbers. To operate, 56 pins are required. Currently, the gadget is receiving current from a 200mA-shaped supply. 3.3V is the optimal supply voltage for maximum efficiency. This copper electrical component is part of the EZ-USB SX2? series. A number of 1 channels are available at the moment. It has a maximum supply current of 260mA for operation.
CY7C68001-56PVXCT Features
CY7C68001-56PVXCT Applications
  • Intelligent Instrumentation
  • AC?DC PD 3.0 Compliant Adapters
  • Notebook PCs
  • Mobile Monitors
  • Routers
  • Instrumentation
  • Smart handheld devices
  • Car Cigarette Jack
  • External USB Storage
  • Laptops
Step5Bar-code shipping tag
CY7C68001-56PVXCT
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Package / Case
    56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    EZ-USB SX2™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    56
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Base Part Number
    CY7C68001
  • Function
    Controller
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Channels
    1
  • Interface
    Parallel
  • Operating Supply Current
    200mA
  • Supply Current-Max
    260mA