  • CY7C68013-56PVXC
CY7C68013-56PVXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C68013-56PVXC
HK JDW NO:
217-CY7C68013-56PVXC
Package:
56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
Description:
3.3V V 2.794mm mm 7.5057mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 18.415mm mm 24 CMOS 56 260 56
Purchasing and Inquiry
CY7C68013-56PVXC Overview
In light of its outstanding performance, it is an ideal choice for USB Microcontroller.A space-saving advantage is that it is included in the 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package.Application Specific Microcontroller is mounted using the way of Surface Mount.Application Specific Microcontroller comes in the package?of a Tube.8051 core processor is present on the device.Work should be done at 0°C~70°C.ROMless is its program memory type.Using the 3V~3.6V supply voltage allows for high efficiency.24 I/Os can be found on it.Based on the CY7C68013 base part number, it can be compared with other components.DUAL is the position of its terminals on the board.Application Specific Microcontroller is a controller from the series CY7C680xx.Application Specific Microcontroller consists of 56 terminations.EZ-USB FX2LP? is the series number of this electrical component.As a result of the 3.3V supply voltage, high efficiency is possible.For its construction, 56 pins are used.According to Surface Mount, it is mounted.There are a total of 56 pins on it.Working at a frequency of 48MHz results in excellent efficiency.Using 3.3V's adaptability as a supply voltage allows designers to maximize its use.3 counters/timers are currently active.
CY7C68013-56PVXC Features
56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
CY7C68013-56PVXC Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY7C68013-56PVXC Microcontroller applications.
  • Teletext terminals
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
  • Washing machines
  • Television
  • Security systems
  • Xbox
  • Safety -airbags, automatic braking system (ABS)
  • Dishwashers
  • Smartphone
  • Digital set-top boxes
Step5Bar-code shipping tag
CY7C68013-56PVXC
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Series
    EZ-USB FX2LP™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Applications
    USB Microcontroller
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    48MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C68013
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    I2C, USB, USART
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    16K x 8
  • Core Processor
    8051
  • Program Memory Type
    ROMless
  • Bit Size
    8
  • Access Time
    48 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Controller Series
    CY7C680xx
  • Height Seated (Max)
    2.794mm
  • Length
    18.415mm
  • Width
    7.5057mm