  • CY7C68320C-56PVXC
CY7C68320C-56PVXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C68320C-56PVXC
HK JDW NO:
217-CY7C68320C-56PVXC
Package:
56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
CY7C68320C-56PVXC
Description:
3V~3.6V USB 2.0 ATA Controllers Interface ICs CY7C68320 56 Pins Bridge, USB to ATA 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
CY7C68320C-56PVXC Overview
56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) contains it. Easy-to-carry Tube-shaped packaging. The temperature should be regulated to 0°C~70°C for reliable operation. It should work as long as you use a 3V~3.6VV power source. A CY7C68320 number belongs to the family of numbers. Using 56 pins, the device operates. Currently, the gadget is receiving current from a 50mA-shaped supply. A 3.3V supply voltage provides maximum efficiency. The current supply of 50mA is sufficient. Featuring copper construction, this electrical component belongs to the EZ-USB AT2LP? series. It is made possible by the maximum operating temperature of 70°C°C, enabling stable operation. For reliability, it operates at a temperature of 0°C degrees Celsius at all times.
CY7C68320C-56PVXC Features
CY7C68320C-56PVXC Applications
  • Ultrabook/Notebook Computers
  • IrDA transmission control
  • Set-Top Boxes
  • Mobile Monitors
  • STBs
  • External USB Storage
  • Smart handheld devices
  • Docking
  • Network Routers
  • Cameras
Step5Bar-code shipping tag
CY7C68320C-56PVXC
  • Package / Case
    56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    56
  • Supplier Device Package
    56-SSOP
  • Weight
    694.790113mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    EZ-USB AT2LP™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    CY7C68320
  • Function
    Bridge, USB to ATA
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    ATA
  • Operating Supply Current
    50mA
  • Current - Supply
    50mA