  • DS1847E-050+T&R
DS1847E-050+T&R
advertisement
Manufacturer No:
DS1847E-050+T&R
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1847E-050+T&R
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
DS1847E-050+T&R
Description:
DS1847 Digital PotentiometersI2C256 PositionsMin 3V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
DS1847E-050+T&R Overview
This file is contained in a package of 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.In this pentometer, there are 256 taps to prevent overcurrent.256 positions make up the pentometer.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is possible to supply 3V~5.5V volts to the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~95°C range.The flow can be limited by 50kOhm.Family DS1847 includes pentometer.There are 14 pins on this potentiameter.This digital variable resistor contains Selectable Address, Temperature Sensor.A supply voltage of 5V conducts the potentiometer.It ensures stability of the digital resistor if it runs at its maximum 95°C.For reliability, it must operate at -40°C degrees Celsius.It can handle a maximum supply voltage of 5.5V.If the supply voltage is set to 3V, the electronic potentiometer can operate.This electronic potentiometer can handle a maximum supply current of 1mA amps.
DS1847E-050+T&R Features
Available in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~95°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
DS1847E-050+T&R Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1847E-050+T&R Digital Potentiometers applications.
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Analogue circuit
  • Noise-free volume controller
  • Voltage control
  • Automated caliberation
  • Automatic detection of equipment
  • Joysticks
  • Automatic gain control
  • Motor control
  • DAC
Step5Bar-code shipping tag
DS1847E-050+T&R
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Supplier Device Package
    16-TSSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~95°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address, Temperature Sensor
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    850 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    3V~5.5V
  • Base Part Number
    DS1847
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    1mA
  • Number of Taps
    256
  • Temperature Coefficient (Typ)
    850ppm/°C