  • DS1848B-010/T&R
DS1848B-010/T&R
advertisement
Manufacturer No:
DS1848B-010/T&R
HK JDW NO:
503-DS1848B-010/T&R
Datasheet:
DS1848B-010/T&R
Description:
DS1848 Digital PotentiometersI2C
Purchasing and Inquiry
DS1848B-010/T&R Overview
A package containing 16-LBGA, CSPBGA files contains it.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer is protected from overcurrent by 256 taps.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.3V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~95°C.Limiting the flow with 10kOhm is possible.Family DS1848 includes pentometer.This digital variable resistor contains the value Selectable Address, Temperature Sensor.
DS1848B-010/T&R Features
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~95°C
DS1848B-010/T&R Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1848B-010/T&R Digital Potentiometers applications.
  • Cell phone
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Contrast control of monitors
  • DC/DC conversion circuit
  • Stereo
  • Power calibration
  • Adjustable gain amplifiers
  • Matching Linear Impedance
  • Medical equipment
  • Voltage control
Step5Bar-code shipping tag
DS1848B-010/T&R
    16-LBGA, CSPBGA
  • Supplier Device Package
    16-CSBGA (4x4)
  • Operating Temperature
    -40°C~95°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    3V~5.5V
    256
  • Temperature Coefficient (Typ)
    850ppm/°C