  • ECA-1HM0R1I
ECA-1HM0R1I
advertisement
Manufacturer No:
ECA-1HM0R1I
HK JDW NO:
590-ECA-1HM0R1I
Datasheet:
ECA-1HM0R1I
Description:
M 0.1μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.3mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
ECA-1HM0R1I
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    1.3mA
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.3mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.21mA @ 10kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm