  • ECA-1JHG470B
ECA-1JHG470B
advertisement
Manufacturer No:
ECA-1JHG470B
HK JDW NO:
590-ECA-1JHG470B
Description:
NHG 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 120mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 7481
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ECA-1JHG470B
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    NHG
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0296mA
  • Ripple Current
    120mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    120mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    180mA @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.480 12.20mm