  • ECA1HAK010X
ECA1HAK010X
advertisement
Manufacturer No:
ECA1HAK010X
HK JDW NO:
590-ECA1HAK010X
Datasheet:
ECA1HAK010X
Description:
1μF Capacitor 20% 10mA 1.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
ECA1HAK010X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Tolerance
    20%
  • Termination
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Lead Pitch
    1.5mm
  • Lead Diameter
    450 μm
  • Voltage
    50V
  • Ripple Current
    10mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current (AC)
    10mA
  • Diameter
    4mm
  • Height
    7mm