  • ECE-T2DP392FX
ECE-T2DP392FX
advertisement
Manufacturer No:
ECE-T2DP392FX
HK JDW NO:
590-ECE-T2DP392FX
Datasheet:
ECE-T2DP392FX
Description:
T-UP 3900μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 6.81A 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
ECE-T2DP392FX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    T-UP
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    EAR99
  • Resistance
    55mOhm
  • Capacitance
    3900μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    55mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2.64953mA
  • Ripple Current
    6.81A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6.81A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    9.534A @ 10kHz
  • Diameter
    40mm
  • Height
    63mm
  • Height Seated (Max)
    2.480 63.00mm