  • ECE-V0GS220SR
ECE-V0GS220SR
advertisement
Manufacturer No:
ECE-V0GS220SR
HK JDW NO:
590-ECE-V0GS220SR
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
ECE-V0GS220SR
Description:
VS 22μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 19mA 0.118Dia 3.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
ECE-V0GS220SR
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.130Lx0.130W 3.30mmx3.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VS
  • Published
    1998
  • Size / Dimension
    0.118Dia 3.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Size Code
    1313
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Ripple Current
    19mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.37
  • Ripple Current @ Low Frequency
    19mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm