  • ECE-V0JS220WR
ECE-V0JS220WR
advertisement
Manufacturer No:
ECE-V0JS220WR
HK JDW NO:
590-ECE-V0JS220WR
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
ECE-V0JS220WR
Description:
VS 22μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.118Dia 3.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
ECE-V0JS220WR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.130Lx0.130W 3.30mmx3.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VS
  • Published
    1998
  • Size / Dimension
    0.118Dia 3.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    22μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Size Code
    1812
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.35
  • Ripple Current @ Low Frequency
    20mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm