  • ECE-V1AA330NP
ECE-V1AA330NP
advertisement
Manufacturer No:
ECE-V1AA330NP
HK JDW NO:
590-ECE-V1AA330NP
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
ECE-V1AA330NP
Description:
VS 33μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Surface Mount 43mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Bi-Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
ECE-V1AA330NP
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    VS
  • Published
    1998
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    NON-POLARIZED
  • Size Code
    2626
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.0066mA
  • Ripple Current
    43mA
  • Polarization
    Bi-Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.40
  • Ripple Current @ Low Frequency
    43mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm