  • ECEA1HKG3R3B
ECEA1HKG3R3B
advertisement
Manufacturer No:
ECEA1HKG3R3B
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-ECEA1HKG3R3B
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
ECEA-KG(50V) 3.3μF Capacitor 20% Box 47mA Radial
Step5Bar-code shipping tag
ECEA1HKG3R3B
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Packaging
    Box
  • Series
    ECEA-KG(50V)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Terminal Pitch
    1.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Ripple Current
    47mA
  • ESR
    10000 mΩ
  • Diameter
    4mm
  • Length
    7mm