  • ECJ-RVC1H120K
ECJ-RVC1H120K
advertisement
Manufacturer No:
ECJ-RVC1H120K
HK JDW NO:
590-ECJ-RVC1H120K
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ECJ-RVC1H120K
Purchasing and Inquiry
ECJ-RVC1H120K Overview
Seating height reaches 0.037 0.95mm.This program operates with 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm as its size/dimension.It is rated at a voltage of 50V voltage for the voltage-rated of the chip.There is no temperature coefficient for it.It is packaged in a 1206 (3216 Metric) case.A voltage of 50V is used with this electrical part.
ECJ-RVC1H120K Features
the maximal height is 0.037 0.95mm
with the size / dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
a voltage rating of 50V volts
A temperature coefficient of C0G NP0
ECJ-RVC1H120K Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components ECJ-RVC1H120K applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
ECJ-RVC1H120K
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    4
  • Height Seated (Max)
    0.037 0.95mm
  • Length
    3.2004mm
  • Width
    1.6002mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Series
    ECJ-R
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    12pF