  • ECJ-RVC1H121K
ECJ-RVC1H121K
advertisement
Manufacturer No:
ECJ-RVC1H121K
HK JDW NO:
590-ECJ-RVC1H121K
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ECJ-RVC1H121K
Purchasing and Inquiry
ECJ-RVC1H121K Overview
Sitting at 0.037 0.95mm height reaches the maximum height.In this case, the size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This chip's voltage rating is 50V Volt.The temperature coefficient of this substance is C0G NP0.A 1206 (3216 Metric) case is used for packaging the product.Rated DC is 50V for this electrical part.
ECJ-RVC1H121K Features
the maximal height is 0.037 0.95mm
with the size / dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
a voltage rating of 50V volts
A temperature coefficient of C0G NP0
ECJ-RVC1H121K Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components ECJ-RVC1H121K applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
ECJ-RVC1H121K
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
    2006
  • Series
    ECJ-R
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    120pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    4
  • Height Seated (Max)
    0.037 0.95mm
  • Length
    3.2004mm
  • Width
    1.6002mm