  • ECO-S1CA563EA
ECO-S1CA563EA
advertisement
Manufacturer No:
ECO-S1CA563EA
HK JDW NO:
590-ECO-S1CA563EA
Datasheet:
ECO-S1CA563EA
Description:
TS-HA 56000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ECO-S1CA563EA
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    TS-HA
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    56000μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    19mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    2.83972mA
  • Tan Delta
    0.68
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.9A @ 100kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm
  • Length
    50mm