  • ECO-S1CP333EA
ECO-S1CP333EA
advertisement
Manufacturer No:
ECO-S1CP333EA
HK JDW NO:
590-ECO-S1CP333EA
Datasheet:
ECO-S1CP333EA
Description:
TS-UP 33000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ECO-S1CP333EA
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    TS-UP
  • Published
    1999
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    33000μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2.17991mA
  • Tan Delta
    0.5
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6.84A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.866A @ 100kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm
  • Length
    30mm