  • ECO-S2GA181CA
ECO-S2GA181CA
advertisement
Manufacturer No:
ECO-S2GA181CA
HK JDW NO:
590-ECO-S2GA181CA
Datasheet:
ECO-S2GA181CA
Description:
TS-HA 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 950mA 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ECO-S2GA181CA
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    TS-HA
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Resistance
    737mOhm
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    737mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.80498mA
  • Ripple Current
    950mA
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    950mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.33A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Diameter
    25mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm