  • EEA-GA1H6R8H
EEA-GA1H6R8H
advertisement
Manufacturer No:
EEA-GA1H6R8H
HK JDW NO:
590-EEA-GA1H6R8H
Datasheet:
EEA-GA1H6R8H
Description:
GA 6.8μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 35mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 4065
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEA-GA1H6R8H
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    35mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    35mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    54.25mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Diameter
    5mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Length
    7mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    GA
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm