  • EEE-FK0J271SP
EEE-FK0J271SP
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FK0J271SP
HK JDW NO:
590-EEE-FK0J271SP
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
EEE-FK0J271SP
Description:
FKS 270μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 1
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FK0J271SP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FKS
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    270μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    360mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    156mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm