  • EEE-FK1A221AV
EEE-FK1A221AV
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FK1A221AV
HK JDW NO:
590-EEE-FK1A221AV
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
FK 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FK1A221AV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FK
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive, High Temperature Reflow
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 15 INCH
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    260mOhm @ 100kHz
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.022mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.19
  • Ripple Current @ Low Frequency
    195mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    300mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    6.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.268 6.80mm
  • Length
    9.5mm
  • Width
    8.3mm