  • EEE-FK1A471AP
EEE-FK1A471AP
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FK1A471AP
HK JDW NO:
590-EEE-FK1A471AP
Datasheet:
EEE-FK1A471AP
Description:
FK 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 600mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.1mm Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 2876
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FK1A471AP
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    FK
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3/e6
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN/TIN BISMUTH
  • Applications
    Automotive, High Temperature Reflow
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    3.1mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    3.4mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    160mOhm
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    47μA
  • Ripple Current
    600mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.19
  • Impedance
    160mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    390mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    600mA @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    600mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Width
    8.3mm