  • EEE-FK1H100SR
EEE-FK1H100SR
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FK1H100SR
HK JDW NO:
590-EEE-FK1H100SR
Datasheet:
EEE-FK1H100SR
Description:
FKS 10μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.157Dia 4.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 16497
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FK1H100SR
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    FKS
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.5Ohm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    39mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    60mA @ 100kHz
  • Diameter
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm