  • EEE-FK1H330P
EEE-FK1H330P
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FK1H330P
HK JDW NO:
590-EEE-FK1H330P
Datasheet:
EEE-FK1H330P
Description:
FK 33μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 1009
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FK1H330P
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    FK
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • Capacitance
    33μF
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0165mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.1
  • Impedance
    680mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    146.3mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    195mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    9.5mm
  • Width
    8.3mm