  • EEE-FK1J151AV
EEE-FK1J151AV
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FK1J151AV
HK JDW NO:
590-EEE-FK1J151AV
Datasheet:
EEE-FK1J151AV
Description:
FK 150μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 955
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FK1J151AV
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    Radial, Can - SMD
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.531Lx0.531W 13.50mmx13.50mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    FK
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive, High Temperature Reflow
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    150μF
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    160mOhm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Size Code
    5953
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    600mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    800mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.555 14.10mm
  • Length
    15mm
  • Width
    13.5mm