  • EEE-FT1A102GP
EEE-FT1A102GP
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FT1A102GP
HK JDW NO:
590-EEE-FT1A102GP
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
EEE-FT1A102GP
Description:
FT 1000μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 595mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FT1A102GP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FT
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    595mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    595mA @ 120Hz
  • Ripple Current (AC)
    850mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm