  • EEE-FTJ681XAP
EEE-FTJ681XAP
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FTJ681XAP
HK JDW NO:
590-EEE-FTJ681XAP
Datasheet:
EEE-FTJ681XAP
Description:
FT 680μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 9120
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FTJ681XAP
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    680μF
  • Packing Method
    TR, 15 Inch
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    160mOhm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Size Code
    2626
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.04284mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    420mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    600mA @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    7.7mm