  • EEE-TG1A101V
EEE-TG1A101V
advertisement
Manufacturer No:
EEE-TG1A101V
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-EEE-TG1A101V
Package:
Datasheet:
Description:
100μF Capacitor 65mA
Step5Bar-code shipping tag
EEE-TG1A101V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    ESR IS MEASURED AT 100 KHZ
  • Capacitance
    100μF
  • Packing Method
    TR, 15 INCH
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Size Code
    3333
  • Leakage Current
    0.01mA
  • Ripple Current
    65mA
  • Tan Delta
    0.3
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    1000 mΩ
  • Height
    6.2mm
  • Length
    9.5mm
  • Width
    8.3mm