  • EEE-TG1K101UQ
EEE-TG1K101UQ
advertisement
Manufacturer No:
EEE-TG1K101UQ
HK JDW NO:
590-EEE-TG1K101UQ
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
EEE-TG1K101UQ
Description:
TG 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 250mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EEE-TG1K101UQ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.531Lx0.531W 13.50mmx13.50mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TG
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    80V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    420mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    250mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    162.5mA @ 120Hz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    13.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm