  • EEF-CX0D331XR
EEF-CX0D331XR
advertisement
Manufacturer No:
EEF-CX0D331XR
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-EEF-CX0D331XR
Purchasing and Inquiry
EEF-CX0D331XR Overview
In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 12mOhm.With 66μA current - leakage, the load can be supplied.
EEF-CX0D331XR Features
a 12mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
with 66μA current - leakage
EEF-CX0D331XR Applications
There are a lot of Panasonic EEF-CX0D331XR applications of aluminum polymer capacitors.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
  • Motherboards
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
EEF-CX0D331XR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Voltage
    2V
  • Ripple Current
    3A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Current - Leakage
    66μA
  • Ripple Current (AC)
    3A
  • Height
    1.9mm
  • Length
    7.3mm