  • EEF-CX0E471R
EEF-CX0E471R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-CX0E471R
HK JDW NO:
590-EEF-CX0E471R
Purchasing and Inquiry
EEF-CX0E471R Overview
System power is determined by 5.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 15mOhm.The rated DC voltage (URdc) required for stable operation is 2.5V.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
EEF-CX0E471R Features
5.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 2.5V
an operating temperature of -55°C~105°C
EEF-CX0E471R Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-CX0E471R
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • Capacitance
    470μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.1175mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.1A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm