  • EEF-HD0K680R
EEF-HD0K680R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-HD0K680R
HK JDW NO:
590-EEF-HD0K680R
Datasheet:
EEF-HD0K680R
Purchasing and Inquiry
EEF-HD0K680R Overview
2.5A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 15mOhm.Upon operation, the rated (DC) voltage (URdc) must be equal to 8V.A dissipation factor of 0.1 % is significant for this part.A stable operating temperature is -40°C~125°C.
EEF-HD0K680R Features
2.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 8V
an operating temperature of -40°C~125°C
EEF-HD0K680R Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-HD0K680R
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2002
  • Series
    SP-Cap HD
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Resistance
    15mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    8V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    8V
  • Leakage Current
    0.0544mA
  • Ripple Current
    2.5A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm
  • Length
    7.3mm