  • EEF-HE0J151R
EEF-HE0J151R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-HE0J151R
HK JDW NO:
590-EEF-HE0J151R
Datasheet:
EEF-HE0J151R
Purchasing and Inquiry
EEF-HE0J151R Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 3A @ 100kHz.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 12mOhm.Dissipation factor of 0.1 % is important to note for the part.It is recommended to operate at -40°C~125°C for stable operation.
EEF-HE0J151R Features
3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 12mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~125°C
EEF-HE0J151R Applications
  • Medical equipment
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • Motherboards
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
EEF-HE0J151R
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Resistance
    12mOhm
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.0945mA
  • Ripple Current
    3A
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    4.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm