  • EEF-SX0D271E4
EEF-SX0D271E4
advertisement
Manufacturer No:
EEF-SX0D271E4
HK JDW NO:
590-EEF-SX0D271E4
Datasheet:
EEF-SX0D271E4
Purchasing and Inquiry
EEF-SX0D271E4 Overview
In order to power systems, 8.5A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 4.5mOhm, this electrical device works as follows.There is a dissipation factor of 0.06 % for the part.A stable operating temperature is -55°C~105°C.
EEF-SX0D271E4 Features
8.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 4.5mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
EEF-SX0D271E4 Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-SX0D271E4
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.5mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Voltage
    2V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    54μA
  • Ripple Current
    3.8A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    8.5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm