  • EEF-SX0E331XR
EEF-SX0E331XR
advertisement
Manufacturer No:
EEF-SX0E331XR
HK JDW NO:
590-EEF-SX0E331XR
Purchasing and Inquiry
EEF-SX0E331XR Overview
There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 6mOhm on this electrical device.A dissipation factor of 0.06 % is significant for this part.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
EEF-SX0E331XR Features
a 6mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
EEF-SX0E331XR Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-SX0E331XR
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
    Polymer
  • Resistance
    6mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    49.5μA
  • Ripple Current
    3.5A
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.3mm