  • EEF-UD0K101ER
EEF-UD0K101ER
advertisement
Manufacturer No:
EEF-UD0K101ER
HK JDW NO:
590-EEF-UD0K101ER
Datasheet:
EEF-UD0K101ER
Purchasing and Inquiry
EEF-UD0K101ER Overview
For power systems, 2.5A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.ESR (Equivalent Series Resistance) of 18mOhm is observed in this electrical device.Moreover, the part has a dissipation factor 0.1 %.It is recommended to operate at -40°C~105°C for stable operation.
EEF-UD0K101ER Features
2.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 18mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-UD0K101ER Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-UD0K101ER
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    8V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    2.4 mm
  • Voltage
    8V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    2.5A
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm
  • Length
    7.3mm