  • EEF-UE0D471ER
EEF-UE0D471ER
advertisement
Manufacturer No:
EEF-UE0D471ER
HK JDW NO:
590-EEF-UE0D471ER
Datasheet:
EEF-UE0D471ER
Purchasing and Inquiry
EEF-UE0D471ER Overview
System power is determined by 3.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 12mOhm.Stable operation requires a rated (DC) voltage (URdc) of 2V.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -40°C~105°C.
EEF-UE0D471ER Features
3.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 12mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 2V
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-UE0D471ER Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-UE0D471ER
    Select All
  • Ripple Current
    3.3A
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.3A @ 100kHz
  • Height
    4.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.094mA