  • EEH-ZC1V330V
EEH-ZC1V330V
advertisement
Manufacturer No:
EEH-ZC1V330V
HK JDW NO:
590-EEH-ZC1V330V
Purchasing and Inquiry
EEH-ZC1V330V Overview
900mA @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.A value of 60mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).Providing a ripple current at low frequency is necessary for 90mA @ 100Hz to function properly.An operating temperature of -55°C~125°C is recommended for stable operation.
EEH-ZC1V330V Features
900mA @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 60mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
EEH-ZC1V330V Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEH-ZC1V330V
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    ZC, Anti-Vibration
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    33μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    90mA @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    900mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.252 6.40mm